Atlas Wsi Polskiej

Tematy ogólne

Moderator: Admin

Atlas Wsi Polskiej

Postprzez Izabela » Śr lis 16, 2011 11:33 am

Witam serdecznie. Znalazlam dziś w necie bardzo ciekawą stronę, na której warto by było dodać nasze piękne wsie z całej gminy, jak również największą - Budzyń. Oto adres strony http://atlaswsi.pl/ oraz opis zasad działania:

Zapraszamy do tworzenia Atlasu Wsi w Internecie.

Atlas Wsi to najnowsza internetowa inicjatywa Fundacji Wspomagania Wsi. Stworzyliśmy portal, który stanie się encyklopedią wiadomości o polskich wsiach, dostępną dla każdego użytkownika Internetu. Zapraszamy do wspólnego tworzenia tej encyklopedii.


Co jest treścią Atlasu Wsi

Każda miejscowość może posiadać w Atlasie oddzielną stronę z podstawowymi informacjami o położeniu (region, województwo, powiat, gmina itd.) i krótką ogólną charakterystyką. Strona główna pełni rolę wizytówki.
Bardziej szczegółowe treści znajdują się w zakładkach:

historia,
architektura,
gospodarka,
ludzie,
ciekawostki.
Można także odnaleźć i zaznaczyć wieś na mapie, która od tego momentu będzie automatycznie wyświetlana na stronie.
Inne zakładki to:

galeria - tu umieścić można zdjęcia, pamiętając o właściwym podpisie, oraz powiązaniu z zakładkami, do których się odnoszą;
linkownia, która odsyła do innych stron związanych z miejscowością, np. urzędów, organizacji, gospodarstw agroturystycznych, zakładów (pod warunkiem, że mają siedzibę w danej miejscowości);
audio, zawierająca pliki dźwiękowe- przykłady lokalnych pieśni, przyśpiewek, gwary, wywiadów z interesującymi mieszkańcami.
Kto może pisać do Atlasu

Autorem wpisów do Atlasu może być każdy - zarówno osoby zainteresowane promowaniem swojej miejscowości lub całego regionu, jak i pasjonaci; zwykli mieszkańcy, a także gimnazjaliści pod kierunkiem nauczyciela. Założenie strony miejscowości, umieszczanie na niej informacji, uzupełnianie treści wpisanych uprzednio jest możliwe pod warunkiem dokonania rejestracji (co wymaga wypełnienia krótkiego internetowego formularza i podania adresu e-mailowego).

Wszystkie wpisy przed publikacją na stronie będą zatwierdzane przez administratora Atlasu albo moderatora danej miejscowości.

Należy pamiętać o tym, że wszelkie treści w Atlasie mogą być zamieszczane pod warunkiem poszanowania prawa autorskiego. Nie wolno przekopiowywać tekstów bez podania źródła. Rejestracja jest równoznaczna z akceptacją szczegółowego regulaminu, który precyzuje np. jakich treści absolutnie nie wolno umieszczać w Atlasie.

Osoba, która zamieściła w Atlasie co najmniej kilka ciekawych wiarygodnych opisów, może otrzymać rangę redaktora, czyli prawo do umieszczania treści bez akceptacji administratora.

Ranga moderatora może być nadana komuś, kto stale współpracuje z naszym portalem. Ma on wówczas prawo akceptowania opisów nadsyłanych przez innych użytkowników Atlasu w odniesieniu do kilku lub kilkunastu wsi, które administrator „powierzył” jego opiece.

Gimnazjaliści

Liczymy na to, że Atlas stanie się szczególnym wyzwaniem dla gimnazjalistów – zazwyczaj świetnie obytych z Internetem. Praca nad zebraniem opisów może być okazją do spojrzenia na swoje otoczenie świeżym okiem. Odpowiedzią na pytanie – co chcę przekazać innym na temat miejsca, w którym mieszkam; czym mogę się pochwalić, co wyróżnia moją miejscowość spośród wielu innych w Polsce.

Gimnazjaliści mogą pracować wspólnie – rejestrują się wówczas jako grupa tzw. współautorów, z dorosłą osobą rekomendującą, np. nauczycielem. Z pewnością w ogromnej większości szkół nauczyciele języka polskiego lub historii prowadzili zajęcia polegające na zbieraniu informacji o okolicy. Szkoda, żeby efekty pracy uczniów przepadły na dnie szaf szkolnych. Historie zebrane np. w rozmowach z najstarszymi mieszkańcami mogą mieć wartość dla badaczy- tym bardziej należy zadbać, aby stały się publicznie dostępne.

Izabela
Radny Rady Gminy Budzyń
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt lis 23, 2010 1:09 pm

Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość