Karczma

Dyskusja dotycząca sołectwa Sokołowo Budzyńskie

Moderator: Admin

Karczma

Postprzez carbonado » N sty 02, 2011 3:18 am

W Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach stoi karczma przeniesiona z Sokołowa Budzyńskiego. Czy ktoś mógłby wskazać miejsce we wsi gdzie karczma ta stała? Czy mieszkańcy posiadają zdjęcia przedstawiające budynek stojący jeszcze w Sokołowie?
Na zdjęciu poniżej obecny wygląd tego zabytku.
karczma.jpg

To jest blok tekstu, który może być dodany do Twoich postów. Limit wynosi 255 znaków
Avatar użytkownika
carbonado
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 31, 2010 9:18 pm

Re: Karczma

Postprzez Izabela » Pn sty 10, 2011 11:53 am

Wiem z opowiadań gdzie stała karczma, wiec mogę wskazać :) jak się jedzie z Budzynia w stronę Bukowca, karczma stała na wysokości budynku, gdzie mieściła się Poczta Polska, po przeciwnej stronie drogi (czyli po lewej)W Dziekanowicach znajduje się też drewniana dzwonnica z Sokołowa Budzyńskiego,ale gdy byłam w tym skansenie akurat była oddana do renowacji. Co do zdjęć to nigdy się nie zastanawiałam nad tym, ale mogę popytać. Znam rodzinę, która w swoich zbiorach posiada dużo fotografii Sokołowa Budzyńskiego, jeśli się zgodzą je pożyczyć to zeskanuję i wstawię na forum :)

Izabela
Radny Rady Gminy Budzyń
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt lis 23, 2010 1:09 pm

Re: Karczma

Postprzez carbonado » Pn sty 10, 2011 12:05 pm

Świetny pomysł z tymi zdjęciami - oby się udało.

"...karczma stała na wysokości budynku, gdzie mieściła się Poczta Polska..." - oj żebyśmy jeszcze tylko wiedzieli gdzie był ten budynek poczty to zagadka w pełni rozwiązana ;)

To jest blok tekstu, który może być dodany do Twoich postów. Limit wynosi 255 znaków
Avatar użytkownika
carbonado
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 31, 2010 9:18 pm

Re: Karczma

Postprzez Izabela » Wt sty 11, 2011 7:23 am

... jadąc ze strony Budzynia do kościoła w Sokołowie Budzyńskim, to Poczta znajdowała się w budynku tuż przed skrętem w prawo do kościoła :) nie umiem jaśniej wytłumaczyć :) zawsze można przyjechać, to mogę zaprowadzić z miłą chęcią :) z tego co się dowiedziałam, są osoby, które posiadają zdjęcia karczmy, wieć publikacja ich to tylko kwestia czasu, pozdrawiam

Izabela
Radny Rady Gminy Budzyń
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt lis 23, 2010 1:09 pm

Re: Karczma

Postprzez Izabela » So lut 19, 2011 8:42 pm

Sprawa zdjęć nieco się skomplikowała :( okazuje się, że osoby starsze, jeśli posiadały zdjęcia karczmy, niestety ich już nie mają. Pytałam też w bibliotece, lecz też tam nic nie ma. Postaram się jeszcze porozmawiać z mieszkańcami wsi, może jednak ktoś znajdzie stare zdjęcia.

Izabela
Radny Rady Gminy Budzyń
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt lis 23, 2010 1:09 pm

Re: Karczma

Postprzez carbonado » Śr lut 23, 2011 10:46 pm

Zdjęcia na pewno się znajdą, choć obecnie dbałość o historię (w tym m.in. zachowywanie zdjęć po starszych pokoleniach) jest na niższym poziomie niż kiedyś.
A czy żyją jeszcze właściciele gruntu z którego wtedy zabrano karczmę? Może warto pójść tym tropem.

To jest blok tekstu, który może być dodany do Twoich postów. Limit wynosi 255 znaków
Avatar użytkownika
carbonado
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 31, 2010 9:18 pm

Re: Karczma

Postprzez Izabela » Cz lut 24, 2011 7:34 am

Rozmawialam z córką kobiety, która mieszkała w karczmie, zdjęcia zabrały jej dzieci. Może jakoś uda sie je odzyskać. Napisalam e-maila do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego z zapytaniem, czy w swoich zbiorach nie posiadają starych zdjęć i czekam na odpowiedź :) pozdrawiam

Izabela
Radny Rady Gminy Budzyń
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt lis 23, 2010 1:09 pm

Re: Karczma

Postprzez Izabela » Cz lut 24, 2011 2:52 pm

Dostałam odpowiedz, wklejam:

Szanowna Pani!

Niestety nie posiadamy zbyt wiele zdjęć domu z Sokołowa Budzyńskiego w miejscu jego pierwotnego posadowienia. Dokładnie jest to jedno ujęcie budynku, pozostałe fotografie to już dokumentacja prac rozbiórkowych. Przesyłam Pani fotografię obiektu jeszcze stojącego. Dom przed przeniesieniem do muzeum był własnością Skarbu Państwa, w bezpośrednim zarządzie urzędu powiatowego w Chodzieży. W okresie międzywojennym obiekt użytkowany był przez H. Reinke i G. Zellmer , którzy prowadzili w nim wyszynk piwa i innych trunków. Budynek posadowiony był w centrum wsi, na skraju placu wiejskiego, na przeciw kościoła, ścianą szczytową ze słupami zwrócony w kierunku północnym. Dość obszerny opis domu zamieszczony jest w pracy zbiorowej pt. Kultura Ludowa Wielkopolski, w tomie 1 w artykule: "Dom i zagroda" autorstwa Tadeusza Wróblewskiego. Zachęcam do poszukiwań jeszcze wśród mieszkańców Sokołowa a może nie tylko, może trzeb próbowac w sąsiednich miejscowościach. Pozdrawiam Małgorzata Fryza



mam zdjęcie, wstawię jutro :)

Izabela
Radny Rady Gminy Budzyń
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt lis 23, 2010 1:09 pm

Re: Karczma

Postprzez Izabela » Pt lut 25, 2011 11:03 am

Obrazek

Izabela
Radny Rady Gminy Budzyń
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt lis 23, 2010 1:09 pm

Re: Karczma

Postprzez carbonado » So lut 26, 2011 11:45 pm

I pomyśleć że kiedyś wszystkie domy budowano z drewna. Na zdjęciu wygląda już na mocno zaniedbany. Ciekawe który to rok. Widać podłączenie prądu oraz rower który nie potrafię zidentyfikować.
Dziękuję Izo za zainteresowanie tematem. Jeżeli kiedyś dowiem się dokładnie gdzie stała karczma to już nie będę miał więcej pytań. Ot taka szczegółowa ciekawość ...

To jest blok tekstu, który może być dodany do Twoich postów. Limit wynosi 255 znaków
Avatar użytkownika
carbonado
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 31, 2010 9:18 pm

Następna strona

Powrót do Sokołowo Budzyńskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość