Z przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu „Ogólnopolskiego Przeglądu Hymnów Szkolnych opiewających Powstanie Wielkopolskie 1918/19 i jego Bohaterów”, w którym społeczność naszej szkoły odniosła sukces – znaleźliśmy się w  gronie dziesięciu nagrodzonych szkół, które zdobyły uznanie za rzetelne, solidne i godne zaprezentowanie swego hymnu, oddając w ten sposób hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego 1918/19.

Organizatorem tego przedsięwzięcia, które odbyło się po raz pierwszy, było Wielkopolskie Kuratorium Oświaty w Poznaniu, a jego pomysłodawcą i inicjatorem Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19. W przeglądzie mogły wziąć udział wszystkie typy szkół, których hymn związany był z Powstaniem Wielkopolskim 1918/19 i jego bohaterami. Z uwagi na konieczność uwzględnienia funkcjonowania szkół w okresie pandemii przegląd przeprowadzono metodą zdalną z zastosowaniem platformy moodle Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Głównym celem przeglądu było uczczenie pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i jego bohaterów, wzbudzenie zainteresowania uczniów historią Powstania oraz doskonalenie zdolności muzycznych. Zadaniem uczestników było umieszczenie na platformie konkursowej bieżącego lub archiwalnego nagrania wykonania hymnu przez uczniów szkoły z pełnymi honorami oraz kopii dokumentacji związanej z historią jego powstania.

 Uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i przygotowali bieżące nagranie prezentacji muzycznej hymnu szkolnego, które zostało wyróżnione przez Jury za „kreatywność i oryginalność zaprezentowanego materiału”. Poszczególne części wokalnej prezentacji hymnu zostały zobrazowane w miejscach zgodnych z wydarzeniami historycznymi podczas Powstania Wielkopolskiego, m.in.: na Wzgórzu Okręglik - przy pomnikach, gdzie powstańcy z Rogoźna i Budzynia pod dowództwem Leona Napiecka zdobyli 7 lutego 1919 roku niemiecki wóz pancerny, w Izbie Historii Ziemi Budzyńskiej – w budynku dawnej poniemieckiej szkoły, w której oczekiwała kompania Wiktora Skotarczaka na rozwój wydarzeń związanych z atakiem pancernika, na Placu Wolności – w miejscu, w którym koncentrowało się powstańcze wojsko organizując dwukrotne zdobycie Chodzieży, gdzie zginął pierwszy powstaniec powiatu chodzieskiego i gdzie wizytował gen. Józef Dowbor- Muśnicki. Sceny nagrywano też przy zrekonstruowanym niemieckim wozie pancernym Ehrhardt M17, który zdbyto pod Okręglikiem oraz na trenie naszej szkoły: przy pomniku wdzięczności „Bohaterom Powstania Wielkopolskiego”, w Kąciku Patrona, który przedstawia plastyczną wizualizację walk o Budzyń, czy też w auli szkoły na tle ściany z powstańczymi fotografiami i banerami.

Artystyczna prezentacja nagrodzonego hymnu stanie się finalnie częścią audycji, w której wystąpią Organizatorzy i Jury w połączeniu z wyróżnionymi nagraniami, co zostanie opublikowane na stronie Kuratorium i Towarzystwa.

W przygotowaniu artystycznej prezentacji hymnu naszej szkoły wzięli udział uczniowie od klas najmłodszych do najstarszych oraz należący do Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17. Nad całością przygotowania artystycznego czuwały nauczycielki muzyki: Justyna Barczak, Hanna Danielewicz, Karolina Małofiej oraz dyrektor Szkoły Dariusz Dudziak. Współpracę nad projektem podjęli także pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu: Krystyna Świniarska, Marcin Wojtkowiak, a także Sławomir Janiszewski (montaż „ARSTUDIO”) i Stanisław Ornoch – twórca repliki wozu pancernego Ehrhardt M17. Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację naszej muzycznej prezentacji składamy serdeczne podziękowania.

Jesteśmy dumni, że hymn szkolny, będący naszą muzyczną wizytówką, wzmacnia ducha patriotyzmu i rozsławia bohaterskie czyny naszego Patrona Szkoły – Powstańców Wielkopolskich. Hymn zawiera przesłanie, by kolejne pokolenia kształciły się na fundamencie tożsamości Małej Ojczyzny, w myśl słów z Kącika Patrona: „Być, trwać, pamiętać... w służbie Ojczyzny i edukacji.”

Przegląd Hymnów Szkolnych

Zdjęcia w galerii