Na zaproszenie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w naszej gminie gościła Anna Maria Wesołowska.

Szerszej publiczności znana jest głównie z serialu „Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Nie wszyscy pewnie wiedzą, że pani Anna Maria Wesołowska to łódzka sędzia, współautorka ustawy o świadku koronnym, uważana za ekspertkę od przestępczości zorganizowanej. Była członkinią składów orzekających w procesach łódzkiej „ośmiornicy” i gangu Popeliny. Napisała cykl felietonów skierowanych do młodzieży na temat prawa, które później zostały wydane w formie książki. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15–18 lat jako formę edukacji prawnej. Prowadziła w początkowym etapie jeden z pierwszych w Polsce program pokoju przesłuchań dla dzieci – świadków i ofiar przestępstw (pokój przyjazny dziecku – „błękitny pokój”, „niebieski pokój”). Jest również członkinią Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Od 2012 roku wchodzi w skład Kapituły przyznającej Order Uśmiechu.

Pomimo, że jako sędzia jest już w stanie spoczynku w dalszym ciągu zajmuje się edukacją prawną dzieci i młodzieży. Z takim też przekazem spotkała się z uczniami naszej szkoły. Pani Anna Maria Wesołowska niestrudzenie zajmuje się profilaktyką zachowań ryzykownych, bo - jak mówi - zbyt wielu młodych ludzi trafiało przed jej sędziowskie oblicze.

Zarówno dzieciom, jak i młodzieży podobały się spotkania z panią sędzią. Wskazywali na powagę zagadnień, jakie poruszała w rozmowie z nimi odwołując się do konkretnych przykładów oraz na niezwykły sposób przekazu, profesjonalizm, spokój i charyzmę prelegentki.

Nasz wyjątkowy gość spotkał się też z członkami Rady Pedagogicznej i nielicznie przybyłymi rodzicami.

Sędzia Anna Maria Wesołowska w naszej szkole

Zdjęcia w galerii