Zajęcia świetlicowe w naszej szkole rozpoczęły się z dniem inauguracji roku szkolnego. Cieszą się one dużym zainteresowaniem zarówno w I, II, jak i III klasach. Aktywny udział uczniów w świetlicy deklaruje około 40 dzieci każdego dnia. W trakcie pierwszego półrocza roku szkolnego 2021/2022 mieliśmy okazję obchodzić wiele nietypowych świąt, ale przede wszystkim aktywnie uczestniczyć w najważniejszych uroczystościach szkolnych.

Czas oczekiwania na powrót do domu umilany jest w szkolnej świetlicy na różne sposoby. Oprócz pomocy w pracach domowych, w ciągu tygodnia pojawiają się takie aktywności jak: zajęcia muzyczne, zajęcia plastyczne, zajęcia ruchowe. Wprowadziliśmy również „15 minut dla poezji”, czyli czytanie wybranych wierszy i bajek różnych autorów. Pojawiła się ponadto mini strefa relaksu - dzieci mogą korzystać z maty piankowej i ze swobodą bawić się na podłodze. Uczniowie mają również okazję poznać Teatr Kamishibai i w magiczny sposób przenieść się do bajkowego świata. Papierowy teatr cieszy się ogromnym zainteresowaniem i przenosi dzieci do zupełnie innej, magicznej rzeczywistości.

Wrzesień był miesiącem adaptacji oraz poznawania nowych kolegów i koleżanek, w szczególności był to wyjątkowy czas dla dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły mury naszej szkoły. Zabawy integracyjne okazały się dla wszystkich wielką atrakcją i przede wszystkim świetną zabawą zarówno w sali, jak i na świeżym powietrzu. Starsi uczniowie w rewelacyjny sposób zintegrowali się z młodszymi kolegami i nawiązali nowe znajomości.

Październik upłynął nam na zabawach w kalambury, rozwiązywaniu rebusów oraz zajęciach manualnych, podczas których stworzyliśmy m.in. korale z makaronu. Świętowaliśmy również Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji dzieci stworzyły laurki dla swoich wychowawców, które znalazły się na ogólnej tablicy w holu szkoły. Najważniejszym dniem dla świetlicy był dzień pasowania na Świetliczaka. Wówczas uczniowie z klas I uczestniczyli w specjalnie przygotowanych zajęciach, podczas których mieliśmy przyjemność gościć dyrektora naszej szkoły - pana Dariusza Dudziaka oraz wicedyrektora - panią  Małgorzatę Słowińską. Na koniec uroczystości dzieci ślubowały być wzorowym Świetliczakiem, a my z radością przyjęliśmy ich do swojego grona.

W listopadzie mieliśmy okazję wziąć udział w akcji BohaterOn, mającej na celu przybliżenie uczniom historii powstania warszawskiego oraz przypomnienie, czym jest patriotyzm. Ogromną atrakcją był Dzień Postaci z Bajek - dzieci mogły wykazać się znajomością najpopularniejszych bajek oraz w formie zabawy dopasować odpowiednie skojarzenia do ich tytułu. Były również chwile zadumy i czas na upamiętnienie tych, którzy od nas już odeszli. Kolejnym wyzwaniem było stworzenie  przez uczniów plakatu, który miał promować zbiórkę na rzecz schroniska dla zwierząt w Margoninie. Ogrom uśmiechu przyniósł nam również Dzień Pluszowego Misia - każdy z uczniów stworzył swojego papierowego misia i mógł sobie zrobić zdjęcie w misiowej fotoramce.

Grudzień okazał się najbardziej wyczekiwanym miesiącem. Oczekiwanie na zbliżające się święta umilił nam kalendarz adwentowy, który zawierał zadania na każdy dzień. W tym miesiącu w świetlicy przeważała tematyka świąteczna. Wykonaliśmy wspólnie świąteczną gazetkę, każdy z uczniów miał okazję stworzyć swój łańcuch na choinkę oraz wszelkiego rodzaju ozdoby. Rozmawialiśmy na temat tradycji bożonarodzeniowych, a każdy z uczniów miał okazję opowiedzieć o swoich świętach. Dokonaliśmy również wymiany pocztówkowej ze szkołami na terenie całej Polski, dzięki temu dzieci miały okazję stworzyć własną świąteczną kartkę.

W styczniu, po powrocie z przerwy świątecznej, każdy z nas dzielił się swoimi przeżyciami. Rozmawialiśmy na temat postanowień noworocznych oraz upływu czasu. Mieliśmy wspaniałą okazję stworzyć kartkę dla Babci i Dziadka oraz świętować dzień najpopularniejszego misia, czyli Dzień Kubusia Puchatka. Przypominaliśmy sobie również zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych,  każdy z uczniów mógł też wypowiedzieć się na temat swoich planów na zimową przerwę.

Świetlica
Zdjęcia w galerii