Dziś dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu, pan Dariusz Dudziak, obchodzi 30-lecie pracy zawodowej w oświacie. Dariusz Dudziak jest absolwentem Szkoły Podstawowej w Budzyniu. W roku 1989 ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Przemysława w Rogoźnie i rozpoczął studia na Wydziale Historii UAM w Poznaniu. W czasie studiów aktywnie działał w Kole Naukowym Historyków, publikując artykuły na temat wojskowości starożytnej w roczniku „Historia Militaris”. W roku 1994 z wynikiem bardzo dobrym ukończył studia (tematem pracy magisterskiej była „Wojna polsko-moskiewska 1654 – 1667). 13 lutego 1995 r. rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej w Wyszynach. W Wyszynach jako nauczyciel historii pełnił również funkcję opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna redakcji gazetki „Bez tytułu”. W tym okresie dwóch jego uczniów zdobyło tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.
1 września 1999 r. rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Budzyniu. Przez kilkanaście lat był opiekunem SU (m.in. przygotowywał cykl „Spotkań z ciekawymi ludźmi”) oraz pomysłodawcą i opiekunem redakcji gazetki „Szkolniak” (w latach 1999 – 2015 ukazały się 154 numery, gazetka była kilkakrotnie nagradzana podczas konkursów gazetek szkolnych). Uczniowie przygotowywani przez Dariusza Dudziaka 34-krotnie zostawali laureatami finału wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce oraz 13-krotnie laureatami ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego…” Dyrektor Dariusz Dudziak dwukrotnie zwyciężył, w kategorii dorosłych, w organizowanym w SP Wyszyny Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Małe dyktando pokutne” (2018, 2019). Oprócz pracy nauczycielskiej zajmował się badaniami historycznymi o tematyce regionalnej. W roku 2006 napisał monografię „Strajk szkolny w Budzyniu w latach 1906 – 1907” oraz zorganizował obchody stulecia tegoż wydarzenia. W roku 2011 opracował zarys historii swej miejscowości „Budzyń na przestrzeni dziejów” oraz „Kalendarium historii Budzynia”. Przygotował również artykuł w Wikipedii o historii Szkoły Podstawowej w Budzyniu. Od roku 2013 realizuje corocznie autorski projekt edukacji historyczno-regionalnej „Marsz pamięci śladami ofiar Gór Morzewskich”.
W roku 2007 ukończył na UAM studia podyplomowe na kierunku zarządzanie oświatą. 1 września 2015 r. został dyrektorem Szkoły Podstawowej im. T. Kotarbińskiego w Budzyniu. Z inicjatywy dyrektora Dariusza Dudziaka w roku 2017 (po włączeniu budzyńskiego Gimnazjum) doszło do zmiany patrona Szkoły. 4 stycznia 2019 r. nastąpiło wręczenie Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich nowego sztandaru. W roku 2020, po otrzymaniu wyróżniającej oceny pracy, rozpoczął drugą kadencję na stanowisku dyrektora SP Budzyń.
W roku 2019 założył Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17, w ramach którego jako prezes zorganizował wiele przedsięwzięć upamiętniających Powstanie Wielkopolskie i jego bohaterów, m. in. dużą inscenizację historyczną „Bitwa o Budzyń 2020”. Od roku 2017 aktywnie uczestniczy w produkcjach filmowych przypominających i promujących wydarzenia z historii regionalnej: „Powstanie Wielkopolskie – Zwycięstwo”, „Ehrhardt”, „Wrześnianie w Powstaniu Wielkopolskim”, „Kobiety Powstania Wielkopolskiego”, „Płomień wolności – budzyńska epopeja”, „Ehrhardt z Powstania Wielkopolskiego”, „Straceńcy wolności”. Działa również w Towarzystwie Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Został uhonorowany: Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2012),Medalem „Pro Patria” (2017),Medalem „Pro Bono Poloniae” (2022) orazodznaką za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych (2011). Wielokrotnie otrzymywał nagrody Wójta Gminy Budzyń (2001, 2011, 2015-2020), a następnie Burmistrza Miasta i Gminy Budzyń (2021 – 2024). 7 lutego 2025 r. otrzymał z rąk Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Igora Bykowskiego kolejną wyróżniającą ocenę pracy.