W środę 13 pażdziernika br. uczniowie klas Vb i Vc razem z wychowawczyniami udali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Biskupina.

Wizyta rozpoczęła się od 2-godzinnego spaceru po rezerwacie archeologicznym, podczas którego przewodnicy opowiedzieli uczniom wiele ciekawostek na temat początków cywilizacji, rolnictwa, osadnictwa oraz codziennego życia plemion zamieszujących tereny dzisiejszych Pałuk. Uczniowie mogli też porozmawiać z krzemieniarzem, mincerzem, garncarzem oraz posłuchać gry na flecie i rogu. Z zainteresowaniem ze strony piątoklasistów spotkała się również część muzealna rezerwatu. Oprócz stałej wystawy "Świt historii nad Jeziorem Biskupskim"  podziwiać oni mogli ekspozycję czasową dotyczącą bliskich każdemu człowiekowi spraw pt."Co robimy w ukryciu? Zdrowie i higiena w świetle badań archeologicznych Starego Miasta w Elblągu."

Kolejną atrakcją wycieczki był udział w warsztatach garncarskich, podczas których każdy mógł ulepić z gliny pod czujnym okiem eksperta dowolne naczycznie oraz w zajęciach pt. "Obrona osady pałuckiej". Uczniowie mieli możliwość spróbować niełatwej (jak sie okazało) sztuki strzelania z łuku do tarczy.

Wyjazd był również okazją do nadrobienia zaległości towarzyskich i zacieśnienia klasowych więzi. Z pewnością wszystkim uczestnikom na długo zostanie w pamięci...

Piątoklasiści z wizytą w Biskupinie

Galeria zdjęć

Z okazji Święta Drzewa uczniowie ze szkolnego koła LOP wokół szkoły przy ulicy Rogozińskiej posadzili drzewa. Ufundował je Urząd Miasta i Gminy Budzyń.

Akcja odbyła się 8 października. Święto Drzewa przypada zawsze 10 października. Uczniowie naszej szkoły biorą czynny udział w akcjach związanych z tym wydarzeniem od 2003 roku.

Serdecznie dziękuję dziewczętom i chłopcom za zaangażowanie w upamiętnienie Święta.

Szkolny opiekun koła LOP
Elżbieta Kalkowska

11 września  odbyła się wycieczka uczniów ze szkolnego koła LOP i kółek biologicznych do rezerwatu „Meteoryt Morasko”.

Zajęcia na ścieżce dydaktycznej prowadziły panie Ewa Olejnik i Aleksandra Lange z PTOP „Salamandra”. Uczniowie poznali różne typy lasów oraz mogli zobaczyć kratery po meteorytach. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzowy, za który zostały wręczone nagrody w postaci pięknie wydanych czasopism przyrodniczych.

Serdecznie dziękujemy paniom z PTOP „Salamandra” za przeprowadzenie bardzo interesujących zajęć, a paniom Monice Świderskiej i Małgorzacie Zawisła za opiekę i miłe towarzystwo podczas wycieczki.

Uczestnicy wraz z opiekunem szkolnego koła LOP - Elżbietą Kalkowską

Wycieczka do rezerwatu „Meteoryt Morasko”

Galeria zdjęć

Uczniowie naszej szkoły od ubiegłego roku szkolnego biorą udział w programie ESA (Edukacyjnej Sieci Antysmogowej).

Podczas zajęć zdalnych rozwiązywali oni zadania dotyczące problemów smogu, niskiej emisji oraz skutków zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka.

W tym roku szkolnym będziemy kontynuować udział w programie.

Dla zainteresowanych śledzeniem aktualnego stanu powietrza w Budzyniu oraz programu załączamy linki:
https://esa.nask.pl/
https://esa.nask.pl/ranking

„ Edukacyjna Sieć Antysmogowa” to program informacyjny na rzecz czystego powietrza, realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość. Szkoły – jako instytucje kształcące dzieci i młodzież oraz ważne ośrodki opiniotwórcze – są właściwym miejscem, w którym tę wiedzę należy upowszechniać i pomagać społeczności lokalnej w identyfikacji i zrozumieniu problemów mających wpływ na jakość życia.

Szkoły biorące udział w projekcie ESA zostały wyposażone w mierniki służące do oznaczania jakości powietrza. Dane zbierane przez mierniki są udostępniane przez internet oraz prezentowane na wyświetlaczach w szkole, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności. Uczniowie, wykorzystując dane archiwalne, mogą wykonywać pod kierunkiem nauczycieli własne badania i analizy w korelacji z czynnikami atmosferycznymi.

Najważniejszym celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży, rodziców oraz dostarczenie narzędzi dydaktycznych dla nauczycieli w obszarze ochrony czystości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu: przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie oraz możliwych działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

https://esa.nask.pl/o-projekcie

Dbając o ważne uczniowskie umiejętności, jakimi są  czytanie i pisanie, budzyńska Biblioteka pod koniec ubiegłego roku szkolnego zaprosiła uczniów do wzięcia udziału w konkursie literacko-czytelniczym.

Konkurs polegał na napisaniu pracy literackiej w dowolnej formie graficznej, zachęcającej do przeczytania książki wcześniej wypożyczonej z biblioteki, a jego celem było szerzenie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji.

Organizatorzy wyrazili nadzieję, że czytanie książek nawet w dzisiejszych czasach może stać się ciekawą przygodą.

Tak też się stało – uczniowie klasy czwartej d, zachęceni przez byłą wychowawczynię oraz przy wsparciu obecnej polonistki, zaangażowali się w przygotowanie pomysłowych prac.

6 października w ramach lekcji języka polskiego uczniowie udali się do Biblioteki Publicznej w Budzyniu, gdzie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu.

Pamiątkowe dyplomy oraz inspirujące do rozwijania czytelniczych zainteresowań nagrody otrzymali:
Małgorzata Janiszewska
Alina Kawlewska
Marcel Kędzierski
Stanisław Koczorowski
Amelia Troczyńska.

Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu przygód z książkowymi bohaterami!