Kwiecień to Miesiąc Pamięci Narodowej. W tym roku szczególny, bo wciąż trwają obchody stulecia odzyskania niepodległości i stulecia Powstania Wielkopolskiego.
W niedzielę 28 kwietnia na poznańskich cmentarzach na Junikowie i Jeżycach odbyła się uroczystość „Chwała zwycięzcom” będąca hołdem dla powstańców wielkopolskich szczególnie zasłużonym w walkach o wyzwolenie Budzynia. Antoni i Wiktor Skotarczakowie dowodzili oddziałem powstańców z Rogoźna, który 5 stycznia 1919 roku wyzwolił Budzyń, zaś Leon Napiecek na czele grupy 16 ochotników zdobył 7 lutego koło wzgórza Okręglik niemiecki samochód pancerny "Ehrhardt M17". W uroczystości udział wzięły
poczty sztandarowe i delegacja naszej Szkoły oraz niektórzy nauczyciele.

Podczas uroczystości przypomniano zasługi powstańców, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W uroczystości przy grobie Leona Napiecka udział wzięła wnuczka powstańca Barbara Korzeniewska, która podzieliła się z zebranymi garścią wspomnień o swoim dziadku. Był to moment, który dostarczył wszystkim sporo wzruszeń. Jak mawiał Józef Piłsudski: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

Zdjęcia.

IMG 20190428 112637 Kopiowanie