Na to pytanie p. Rafał Brytan próbował dzisiaj odpowiedzieć uczniom Szkoły Podstawowej im. T. Kotarbińskiego w Budzyniu.

     Celem spotkania było nabycie umiejętności zachowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia,a także nabycie praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

      Na początku uczniowie zostali poinstruowani jak należy postępować krok po kroku w razie zetknięcia się z osobą poszkodowaną. Uczniowie dowiedzieli się, że do czynności ratujących życie należą: zachowanie bezpieczeństwa podczas akcji ratowniczej, sprawdzenie przytomności osoby poszkodowanej , wezwanie pomocy, udrożnienie dróg oddechowych, sprawdzenie oddechu, 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze. Po części teoretycznej nastąpiła część praktyczna, tj. pokaz udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Następnie uczniowie brali udział w praktycznych ćwiczeniach, zadawali dużo pytań dotyczących ratownictwa i doskonalili technikę udzielania pierwszej pomocy. Popisali się też doskonałą znajomością numerów telefonów alarmowych.

       W dalszej kolejności uczniowie zostali pouczeni:  jak należy zatamować krwotok z nosa, udzielić skutecznej pomocy w przypadku zadławienia oraz jak usztywnić kończynę w razie złamania.

       Uczniowie chętnie współpracowali z osobą prowadzącą zajęcia. Popisywali się swoją wiedzą z dziedziny ratownictwa zdobytą na lekcjach i z własnego doświadczenia. Zadawali dużo interesujących pytań dotyczących konkretnych sytuacji i zachowań. Tematyka, która została poruszana spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony małych słuchaczy.

         Nauki ratownictwa ze szczególnym uwzględnieniem udzielania pierwszej pomocy uczą się tylko nieliczni uczniowie! My do nich dołączyliśmy z czego jesteśmy dumni. Na pewno będziemy powtarzać i utrwalać poznane zasady  ratownictwa, by w razie potrzeby nieść pomoc i ratować  życie potrzebującym.

  „ GDYBY  CO  DZIESIĄTY  MIESZKANIEC  ZIEMI  POTRAFIŁ  UDZIELIĆ  PIERWSZEJ  POMOCY,  OCALIŁOBY  TO  MILION  LUDZI  ROCZNIE!!!!!!”

Zdjęcia.