xvii archidiecezjalny konkurs biblijny 2024

19 kwietnia odbył się w Gnieźnie finał kolejnego konkursu biblijnego. W tym roku naszą szkołę reprezentowali Anna Staszewska z kl VII b i Jan Małofiej z kl VIIc, którzy najlepiej rozwiązali test etapu szkolnego. Głównym tematem były początki chrześcijaństwa zapisane w Dziejach Apostolskich. Organizatorem konkursu jest Dzieło Biblijne i Wydział Katechetyczny w Gnieźnie a patronat sprawuje Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Udział w tym konkursie to również okazja do odwiedzenia Gniezna – początku chrześcijaństwa w Polsce.

Zobacz całą galerię

VII Marsz Pamięc

W poniedziałek 22 kwietnia 2024 r. uczniowie klas VII a i VII b Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu wraz z wychowawcami wzięli udział w VII Marszu Pamięci śladami ofiar zbrodni hitlerowskiej w Górach Morzewskich. Głównym prelegentem był pomysłodawca przedsięwzięcia, dyrektor Szkoły i historyk Dariusz Dudziak. Marsz rozpoczął się spod budynku Szkoły Podstawowej. Uczestnicy zatrzymali się przy budynku dawnej szkoły przy ulicy Rogozińskiej, gdzie dyrektor przybliżył historię tego miejsca, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów strajku szkolnego z lat 1906-1907. Przedstawiono postać kierownika szkoły w latach 1927-1939 Władysława Kaji, zamordowanego przez hitlerowców w Górach Morzewskich. Przy kościele pod wezwaniem św. Barbary przedstawiono postać proboszcza Stanisława Łakoty, a także historię samej budowli. Uczestnicy Marszu oddali również hołd bohaterom Powstania Wielkopolskiego pochowanym na małym cmentarzu za kościołem. Następnie udano się na budzyński rynek czyli aktualnie plac Wolności. To miejsce było okazją do przypomnienia najważniejszych faktów z dziejów Budzynia, a także przedstawienia kolejnej ofiary zbrodni hitlerowskiej, komendanta posterunku policji Tomasza Skrętego. Z rynku uczestnicy Marszu szkolnym autobusem przejechali pod wzgórze Okręglik, gdzie 7 lutego 1919 roku powstańcy wielkopolscy odparli niemiecki atak i zdobyli samochód pancerny. Oddano tu hołd zamordowanym u podnóża Okręglika we wrześniu 1939 roku mieszkańcom Budzynia i przedstawiono postać Stefana Nowaka, czwartego budzynianina, który oddał życie w Górach Morzewskich. Z Okręglika udano się bezpośrednio w Góry Morzewskie. Tam przedstawiono przyczyny i okoliczności popełnionej tam 7 listopada 1939 zbrodni. Hitlerowcy zamordowali wtedy bez sądu 41 mieszkańców Ziemi Chodzieskiej. Na pomniku ku czci pomordowanych zapalono znicze, a także odczytano relację naocznego świadka zdarzeń, Antoniego Zabla z Morzewa. Dla szkolnej młodzieży udział w VII Marszu Pamięci okazał się bardzo wartościową „żywą lekcją historii’ i pozwolił nie tylko na chwilę zadumy nad losami naszych przodków i znaczonej krwią drogi do niepodległości. Był też okazją do pogłębienia zainteresowania historią własnej miejscowości, swojej „małej ojczyzny”. 

Zobacz całą galerię

Zgodnie z Zarządzeniem nr 10/2024 Burmistrza Miasta i Gminy Budzyń z dnia 30 stycznia 2024r. informuję, że wszystkie wnioski o przyjęcie dzieci do klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu zostały rozpatrzone pozytywnie. Lista przyjętych do Szkoły z podaniem klasy, do której uczeń został przydzielony, zostanie podana 3 czerwca 2024r. w budynku na os. Wierzbowym 7 oraz w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) na stronie internetowej szkoły.

Dariusz Dudziak
dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu