Szkolny Program Profilaktyki zakłada realizację szeregu działań z zakresu zapobiegania różnorodnym zagrożeniom i niebezpieczeństwom mogącym wpływać na zdrowie i rozwój dzieci. Za koordynację działań profilaktycznych w naszej szkole odpowiadają panie: Marzena Hinc – Sawicka, Joanna Świergosz i Elżbieta Kalkowska. W ciągu całego roku szkolnego zorganizowano szereg imprez, uroczystości, konkursów, wycieczek, wystaw oraz akcji informacyjnych mających poszerzyć wiedzę i umiejętności w zakresie zachowań prozdrowotnych młodego pokolenia. Odbywały się one zarówno dla etapu wczesnoszkolnego, jak i starszych dzieci. Każdorazowo treści dostosowano do wieku rozwojowego uczniów. Zawsze jednak kierowano się nadrzędnym celem profilaktyki, by uczyć dzieci takich zachowań, które mobilizują do aktywnego i zdrowego trybu życia. Realizowano też zagadnienia o tej tematyce we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Chodzieży - projekty „ Nie pal przy mnie proszę dla klas 1-3 oraz „Trzymaj formę” dla klas 4-6. Finałem całego cyklu oddziaływań była organizacja Szkolnego Dnia Zdrowia, który zaplanowano na 27 kwietnia 2017 r. Nieco wcześniej – 10-14 kwietnia – uczniowie klas młodszych rozwiązywali testy mające podsumować, zdobytą w ciągu roku szkolnego, wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania. Wyróżnienia zdobyli:

KLASY DRUGIE

  1. Wojciech Łech – kl. IIa
  2. Zuzanna Kryger – kl. IIc
  3. Filip Stefaniak – kl. IIe

3. Adam Grośty – kl. IIa

4. Pola Senger – kl. IIb

4. Dominik Romanowski – kl. IIb

5. Kacper Szczepanek – kl. IId

5. Nikodem Zieliński – IIc

5. Mateusz Nadolny – kl.IIa

5. Eliasz Kędzierski – kl. IIa

KLASY TRZECIE

  1. Krzysztof Gapiński – kl. IIIa
  2. Mikołaj Cabel – kl. IIIb
  3. Ksawery Świerkowski – kl. IIIb
  4. Dominik Warzocha – kl. IIId
  5. Szymon Kwandrans – kl. IIIc

Natomiast 27 kwietnia odbyły się dla całej społeczności szkolnej przedstawienia teatralne. Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spektaklu „Doktor Kruk”, który w zabawny sposób opowiadał o higienie osobistej, zdrowym i niezdrowym odżywianiu, odpowiednim do pory roku ubieraniu się i zbawiennym wpływie ruchu na nasze zdrowie oraz o potrzebie dbania o środowisko przyrodnicze. Uczniowie klas 4-6 obejrzeli przedstawienie „Szczęście za rogatką”, który opowiadał o chemicznych pułapkach mogących spowodować uzależnienie, zmarnowanie życia i życiowych perspektyw, a nawet śmierć. Ponadto uczniowie wykonali prezentacje multimedialne pt. „Zdrowe czy niezdrowe”. Za najlepszą uznano pracę Jakuba Górnego z klasy VIb. Wyróżniono także następujących uczestników:

  • Weronika Anastaziak - kl. Vb
  • Krzysztof Iwiński – kl. Vc
  • Kinga Dąbrowicz – kl. Va
  • Maciej Kędzierski – kl. Vb
  • Julia Szurpit i Sandra Grodzka – kl. Via
  • Martyna Gąsior – kl. Via
  • Aleksandra Słowińska i Monika Czerwińska - kl. VIb

Prace wyżej wymienionych uczniów były prezentowane dzieciom klas 4-6 właśnie podczas Szkolnego Dnia Zdrowia. Warto dodać, że takie „święto zdrowia” zorganizowano już w szkole po raz kolejny. Z pewnością jego kontynuowanie wpływa na stały wzrost świadomości prozdrowotnej i proekologicznej uczniów.