„SIŁA  NARODU  TKWI  W  JEGO  KORZENIACH”…

            Dzień 5 stycznia 1919 roku jest pierwszym dniem wolności dla Budzynia, który po 147 latach został uwolniony z niemieckiego zaboru. Był to zimowy pełen nadziei i radości dzień, kiedy to powstańcy z Rogoźna oraz mieszkańcy Budzynia zdobyli strategiczne miejsca: magistrat, pocztę, posterunek policji i dworzec kolejowy. Powstańcza pochodnia zapalała kolejne ogniska społecznego pochodu wolności północnej Wielkopolski. Budzyń na tej trasie był przez Niemców oceniany jako buntownicze miasto, które należy ukarać. Dnia 7 lutego 1919 r. zaborca dokonał zbrojnego natarcia na Budzyń, torując sobie drogę do Rogoźna i dalej na Poznań. Ten strategiczny kierunek działań został jednak przerwany przez zaledwie 16 ochotników pod dowództwem Leona Napiecka, którzy bardzo szybko zdobyli nacierający wóz pancerny Ehrhardt M17. Był to wyczyn na miarę najwyższego bohaterstwa i odznaczenia Orderem Virtuti Militari.

            Każdego roku dzień 5 stycznia jest wielkim świętem mieszkańców Budzynia i obchodzony jest bardzo uroczyście. W tym roku obchodziliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości i uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Bohaterów Powstania Wielkopolskiego, celebrowaną przez  Ks. Proboszcza Marka Piosika, podczas której przywołano patriotyzm i siłę wyzwoloną z serc powstańców. Podczas uroczystej mszy poświęcono urny zawierające ziemię z miejsca bohaterskiej obrony Budzynia i miejsc straceń z okresu Powstania Wielkopolskiego oraz II wojny światowej. Urny te zostaną umieszczone na zbiorowych mogiłach „bohaterów wolności” naszej małej ojczyzny. Po Mszy Św. Na grobie Bohaterów Powstania Wielkopolskiego oraz pod obeliskiem przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich, zostały złożone wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalono ognie pamięci, przywołując słowa poetów i modlitwy. Dalsze uroczystości odbyły się  w szkole, która po raz pierwszy bardzo uroczyście obchodziła święto nowego Patrona - Powstańców Wielkopolskich.

            W obecności: władz samorządowych powiatowych, na czele z Przewodniczącą Rady Powiatu Panią Kingą Buszkiewicz, Starostą Panem Julianem Hermaszczukiem, władz gminnych na czele z Zastępcą Wójta Panem Piotrem Jankowskim, Prezesa Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Pana Mariana Wróblewskiego, członków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego na czele z Członkiem Zarządu Panem Romanem Grewlingiem, który zaprezentował mundury powstańcze, Księdza Proboszcza Marka Piosika, twórców repliki wozu pancernego Ehrhardt M17 Panami: Stanisławem Ornochem i Bogdanem Łaseckim, dyrektorów szkół i przedszkoli  i wielu zaproszonych gości. Gościem specjalnym był producent filmowy i reżyser filmu o zdobyciu pancernika Pan Zbysław Kaczmarek, któremu serdecznie podziękowano za filmowe uwiecznienie  dla nas najważniejszych wydarzeń z dziejów Budzynia.

            Akademia p.t: „VICTORIA  WIELKOPOLAN” zawierała treści dotyczące działań mieszkańców Wielkopolski w okresie germanizacji i walki o niepodległość w Powstaniu Wielkopolskim. Uczniowie zaprezentowali słowno-muzyczne treści prezentując patriotyzm poprzez obrazy, poezję, teatralne wizualizacje oraz piosenki o ojczyźnie. Przedstawiono również nowo nagrany film o zdobyciu pancerniaka, jako budzyńską jego premierę, którego projekcja odbyła się 27.12.17 r. w TVP 3. Przywołanie historii ojczystej ziemi wielkopolskiej poprzez połączenie różnych form artystycznych zostało wysoko ocenione przez odbiorców, którzy oglądali z osobistym wzruszeniem i poczuciem patriotyzmu. Uroczystość została przygotowana przez Hannę Danielewicz, Elżbietę Kurkowiak - Pauszek, Krystynę Świniarską i Edytę Kaźmierską, przy współpracy Witolda Kukli i Mirosława Przybyszewskiego.

Dyrektor szkoły pan Dariusz Dudziak zaprezentował projekt nowego sztandaru szkoły, który zawiera treści dotyczące Powstania Wielkopolskiego z patriotycznym przesłaniem do młodego pokolenia.

            Uroczystości upamiętniające bohaterów walk o niepodległość ziemi budzyńskiej stanowią fundament naszej lokalnej tożsamości.  

Hanna Danielewicz

Zdjęcia.

P1280252 Kopiowanie