26 kwietnia br. młodzież wraz z opiekunami wyruszyła na Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. Jest to akademickie święto, które popularyzuje naukę. Naukowcy poprzez laboratoria, warsztaty i wykłady ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą każdy może przeżyć. Młodzież zwiedzała w tym roku Wydział Biologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach m.in.: ”Poznaj skład swojego ciała”, na których dowiedzieli się ile znajduje się w ich ciele wody, masy mięśniowej, tłuszczowej i kostnej. Fascynujące okazały się także warsztaty dotyczące pasożytów. Uczestnicy mieli okazję poznać najbardziej niebezpieczne i bezwzględne pasożyty występujące na świecie. Dowiedzieli się także o chorobach przez nie wywoływanych oraz o sposobach ochrony przed nimi. 

Wykład „Potworniaki- czyli o jasnej i ciemnej stronie komórek macierzystych” umożliwił nam poznanie cech zdrowych komórek macierzystych. Poznaliśmy też ich ciemną stronę – powstawanie nowotworów. Wykład połączony był z pokazem preparatów mikroskopowych. 

Na Wydziale Biologii mogliśmy podziwiać piękną roślinność, a także obejrzeć na żywo przedstawicieli największej grupy zwierząt – stawonogów – m.in. ptasznika, czarną wdowę i poznać ich biologię. Hodowla pająków wzbudziła największy zachwyt wśród młodzieży. Na holu uczelni można było podziwiać wystawę fotografii pt. „Bioróżnorodność ekosystemów łąkowych”.

Wyjazd był okazją do integracji ze starszymi koleżankami i kolegami z Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży, którzy z nami podróżowali i uczestniczyli w Festiwalu. Opiekunami grupy były panie Karolina Biszof i Katarzyna Chyży.

Zdjęcia.

DSC 5070 Kopiowanie