Zapraszam wszystkich uczniów do udziału w konkursie plastycznym: Stanisław Moniuszko - wielki patriota.

Technika: rysunek, grafika, malarstwo.

Format: A3 lub A4.

Oprawa pracy: passe - partout (ramka z kartonu- boki i góra 2 cm, dół 3 cm).

Regulamin w bibliotece szkolnej.

Renata Aniołek

            Zapraszam uczniów naszej szkoły do udziału w XXXV Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej.

Prace oceniane będą w kategoriach:

  • poezja: uczniowie klas I-IV, uczniowie klas V-VIII , uczniowie gimnazjum;
  • proza: uczniowie klas I-IV, uczniowie klas V-VIII, uczniowie gimnazjum,

Regulamin dostępny w bibliotece.

Renata Aniołek

RA Kopiowanie

Polecam tę książkę szczególnie rodzicom i nauczycielom, ponieważ wiedza w niej zawarta jest niezwykle potrzebna osobom zajmującym się wychowywaniem i edukowaniem dzieci. Zaletą książki jest nie tylko istota treści ale również styl pisarski. Jej lektura stanowi ucztę intelektualną dla czytelnika.

 

pobrane 

To książka o pielęgnowaniu mądrości i zdolności do refleksji w epoce, w której obie wydają się coraz bardziej zagrożone. Nicholas Carr przedstawia dający do myślenia, odważny intelektualnie wywód o tym, jak internet - jako medium - zmienia nasz sposób myślenia oraz wpływa na to, jak będą (lub nie będą) myślały kolejne pokolenia. Niewiele książek można uznać za równie istotne. 

Maryanne Wolf,

Po co myśleć? Przecież masz internet!

Doświadczamy właśnie odwrócenia intelektualnej ewolucji naszego gatunku. Z czcicieli wiedzy i mądrości jako przymiotu ściśle związanego z osobowością znów stajemy się myśliwymi i zbieraczami, tym razem w elektronicznym lesie pełnym informacji.

Internet wkroczył w nasze życie i bezpowrotnie je przewartościował. Przekształcił sposób, w jaki myślimy i działamy. Nasze problemy z koncentracją, coraz krótsze i uboższe wypowiedzi oraz problemy z przyswajaniem długich tekstów nie są dziełem przypadku. Czyżbyśmy stawali się coraz bardziej płytcy? Czyżby narzędzie, które powstało po to, by nam służyć, przejęło nad nami władzę?

Nicholas Carr pokazuje, jak nowe media zmieniają nas samych i otaczającą nas rzeczywistość. Jego książka wywołała w USA zażartą dyskusję, w którą zaangażowało się wielu publicystów i prestiżowych wydawców. Carr serwuje nam coś więcej niż tylko dogłębną i zaskakującą analizę socjologiczną: jego wywód to przede wszystkim wspaniała intelektualna uczta, pełna nieszablonowych przemyśleń i frapujących anegdot. Bez względu na to, czy jesteś zafascynowany możliwościami globalnej sieci, czy też raczej podejrzewasz, że konsekwencją jej rozwoju będzie zagłada rodzaju ludzkiego, warto dowiedzieć się, jak internet oddziałuje na Twój mózg i jak zmieni to Twoją przyszłość.

Oto kilka wniosków płynących z treści książki:

  • W sieci jednocześnie podaje się wiele różnych, często nie powiązanych ze sobą , informacji-internauta przetwarza w krótkim czasie mnóstwo wiadomości, zdawkowo, czyta tytuły, klika kolejne linki, średnio przebywa ok.4 sek. na jednej stronie-takie „żonglowanie” informacjami powoduje chaos w mózgu oraz jest przyczyną zaburzeń koncentracji i kontemplacji, tak powszechnych obecnie wśród dzieci
  • Systematyczny internauta zaczyna mieć problem ze skupieniem uwagi na dłuższych tekstach, nie potrafi „zanurzyć się w lekturze”, książka zaczyna go nudzić, błądzi myślami, nie przeżywa treści
  • Potrzeba korzystania z sieci obecnie jest bezdyskusyjna, jednak problemem staje się to, że już nie człowiek decyduje ile czasu spędzi przed komputerem, lecz system pochłania internautę, pokazuje ciekawostki, w które klika, i kolejne…nagle okazuje się, że usiadł do komputera na 15 min. a minęły 2 godziny itd.
  • Internet kształtuje naszą osobowość, upodobania, sposób korzystania z informacji, podsuwa to co w sieci zaplanowano, steruje człowiekiem
  • Papierowe stronice książek , zadrukowane czarnym tuszem , nie rozpraszają, sprzyjają cichej kontemplacji, przeżywaniu, tworzeniu emocji, obrazów w wyobraźni, spokojnemu przyswajaniu informacji, które mają czas na przeniknięcie z pamięci roboczej do długotrwałej, doskonalą pamięć.

Te i wiele innych wniosków wypływa z lektury tej książki zachęcam do zapoznania się z nią, życzę ciekawej lektury - Krystyna Kempka

Biblioteka szkolna stosuje wiele metod i form zachęcających dzieci do czytania książek. Jedną z nich jest właśnie teatr Kamishibaj.

Co to jest?

KAMI to papier, SHIBAJ to teatr - to papierowy teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.

Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii. Wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę- na wzór parawanów z teatrzyków marionetkowych- w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki lub opowiadania.

Ta forma opowiadania sprawia, że dzieci z zaciekawieniem śledzą akcję utworu, słuchając i widząc, przeżywają na swój sposób przedstawione w nim treści. Magiczna skrzynka zabiera słuchaczy w nieznany świat wyobraźni. Uczniowie chętniej słuchają treści bajek i opowiadań.

Sądzę, że taka forma przedstawiania bajek i innych treści zachęci naszych uczniów do samodzielnego sięgania po książki.

Pierwszy raz teatr kamishibaj został zaprezentowany dzieciom na świetlicy szkolnej.

Krystyna Kempka

DSC 0119 Kopiowanie

DSC 0122 Kopiowanie

DSC 0113 Kopiowanie

DSC 0111 Kopiowanie

Z początkiem nowego 2018 roku biblioteka szkolna wzbogaciła się o wiele nowych tytułów. Jednym z nich jest ,, Nela na tropie przygód” i ,,Nela na kole podbiegunowym”.To bardzo ciekawe podróżnicze opowieści, które na pewno zainteresują uczniów.

,,.... Cześć nazywam się Nela i mam 11 lat. A to jest moja szósta książka. Gdy miałam pięć lat, zaczęłam podróżować po świecie i nagrywać filmy. Moim idolem jest Steve Irwin i tak jak on jestem reporterem- podróżnikiem. Byłam w wielu ciekawych krajach i na różnych kontynentach. W Afryce zwiedziłam Etiopię, Zanzibar, Kenię, Tanzanię i Mauritius. W Azji -Tajlandię, Kambodżę, Malezję,( Borneo), Indonezję, Filipiny, Wietnam, Sri Lankę, Birmę i Japonię.

W Ameryce Południowej- Peru, Boliwię, Chile a w Północnej Ameryce- Kostarykę, Panamę i Dominikanę. Dużo jak na moje lata. Ostatnio zwiedziłam też chłodne kraje takie jak: Islandię, Finlandię i Grenlandię!!....”

Czyż to nie jest ciekawe??????

20180115 091900 Kopiowanie

Młodszych czytelników zainteresują pozycje typowo dla nich:

,, Cukierku ty łobuzie” - Waldemara Cichonia

,,Czy mały pręgowany kotek może wywrócić czyjeś życie do góry nogami? Tak, jeśli tym kotem jest Cukierek.! Nie dajcie się zwieść imieniu. To słodkie futrzane utrapienie ceni sobie swobodę i dobrą zabawę. A od kiedy stał się pełnoprawnym członkiem rodziny Marcela, na światło dzienne wyszły jego kocie kolejne talenty. ! Jakie zapytacie? Najlepiej jak Cukierek sam Wam o wszystkim opowie?....”

20180115 091945 Kopiowanie

Kolejną pozycją wartą przeczytania jest książka Agnieszki Frączek- ,, Rany Julek! O ty jak Julian Tuwim został poetą” Przecież wszyscy znamy wiersze Juliana Tuwima ale nie wszyscy wiedzą jak to się stało że został on poetą.

,, ...To opowieść o Julku, niezłym ziółku. O budowaniu bardzo skomplikowanych, do niczego nie służących maszyn i urządzeń. O hodowli zaskrońców w pudełku, zaklinaniu kamieni i... nieudanym wysadzeniu w powietrze pewnej łódzkiej kamienicy. Tak to ten sam Julek..”

20180115 091953 Kopiowanie

Poza tymi pozycjami są też inne warte przeczytania polecam i zachęcam do odwiedzenia szkolnej biblioteki .

20180115 092035 Kopiowanie

20180115 092156 Kopiowanie

20180115 092203 Kopiowanie