HISTORIA „SZKOLNIAKA”

Pomysł wydawania gazetki w naszej szkole pojawił się w listopadzie 1999 roku. Pomysłodawcami byli pani Grażyna Dudziak i pan Dariusz Dudziak. Pierwszy numer przygotowywany był w ścisłej tajemnicy. Ukazał się 14 grudnia 1999 roku wzbudzając duże zainteresowanie wśród szkolnej społeczności. Gazetka nosiła nazwę „Bez nazwy”, ponieważ w inauguracyjnym wydaniu ogłoszono konkurs na jej tytuł.

Uczniowie zaproponowali kilkaset swoich propozycji, spośród których opiekunom najbardziej przypadła do gustu nazwa „Szkolniak”. I tak już pozostało. Zwycięzcami konkursu byli: Mateusz Dąbrowicz z klasy III a oraz Natalia Dudziak z klasy VIII d. Pierwszy numer kosztował złotówkę i cena gazetki nie zmieniła się przez dziesięć lat. „Szkolniak” to chyba jedyna rzecz w Polsce, która przez tak długo okres nie podrożała!

Drugi numer, wydany już jako „Szkolniak” miał 6 stron. Numer trzeci - 8. W tym numerze po raz pierwszy ukazała się klasyfikacja najlepszych uczniów naszej szkoły. Od początku „Szkolniak” pomyślany był jako miesięcznik, ale numer 5 ukazał się dodatkowo, na przełomie marca i kwietnia 2000 roku i w dużej części poświecony był postaci patrona szkoły, profesora Tadeusza Kotarbińskiego. Numer ten miał już 10 stron.

Pod koniec kwietnia 2000 roku wysłaliśmy pierwsze numery Szkolniaka na konkurs gazetek szkolnych do Złotowa. I wkrótce otrzymaliśmy zaproszenie na uroczystość ogłoszenia wyników. Tam okazało się, że „Szkolniak” nie zajął co prawda miejsca na podium, ale znalazł się w gronie pięciu gazetek wyróżnionych.

Pierwszy duży sukces przyszedł rok później. 4 czerwca 2001 roku w Wągrowcu nastąpiło ogłoszenie wyników VIII Ogólnopolskiego Konkursu Czasopism Szkolnych o „Pałuckie Pióro 2001”. Konkurs ten organizowany jest przez „Głos Wągrowiecki” przy współudziale Zakładu Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej UAM. W ósmej edycji wzięło udział aż 237 czasopism z całej Polski. „Szkolniak” otrzymał Nagrodę Specjalną  za krzewienie wśród dzieci samorządności uczniowskiej. Wyróżnieniu towarzyszyły atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

W numerze 9 z września 2000 roku na łamach Szkolniaka ukazał się pierwszy duży wywiad, którego udzieliła nam pani Kinga Dąbrowska. Od tego czasu zamieściliśmy wywiady prawie z wszystkimi nauczycielami i wieloma pracownikami szkoły, a także dwukrotnie z Wójtem Gminy panem Marcinem Sokołowskim (w numerach 25 i 50) oraz z księdzem profesorem Janem Kantym Pytlem. W jubileuszowym, setnym numerze ukazał się wywiad z Dyrektorem Szkoły panem Stanisławem Krumplewskim.

W maju 2001 roku ukazało się jedyne w historii wydanie specjalne poświecone odbywającemu się wtedy w naszej szkole Turniejowi Wiedzy Prewencyjnej.

Od września 2002 roku częścią gazetki stał się „Szkolniaczek” – dodatek dla uczniów klas I – III, przygotowywany przez panią Joannę Świergosz. Dzięki „Szkolniaczkowi” gazetka łatwiej trafia również do młodszych uczniów, nawet pierwszoklasistów. Oprócz tego w „Szkolniaku” znajdziemy mnóstwo aktualności z życia szkoły: relacje z imprez, wiadomości sportowe, klasyfikacje najlepszych uczniów, wywiady z nauczycielami. Nie brakuje też rozrywki – krzyżówek, humoru, różnorodnych konkursów, listy przebojów. Przeczytać można również najciekawsze prace uczniów – wiersze, opowiadania, legendy. Sporą popularnością cieszą się też „Pozdrowionka, ogłoszonka” przesyłane przez uczniów za pośrednictwem gazetki.

W czerwcu 2003 roku odnieśliśmy kolejny sukces, którym było II miejsce w IV Konkursie Gazetek Szkolnych „Gazetka” w Złotowie oraz Nagroda Specjalna za propagowanie treści ekologicznych i ochrony środowiska. Kolejne sukcesy przyszły w latach 2005 i 2006. Były to:

  • III miejsce w V Konkursie Gazetek Szkolnych „Gazetka” w Złotowie w 2005 r.,
  • II miejsce w VI Gazetek Szkolnych „Gazetka” w Złotowie w 2006 roku.

W obu uroczystościach uczestniczyli Wójt Gminy p. Marcin Sokołowski i Dyrektor Szkoły p. Stanisław Krumplewski. W 2006 roku pan Marcin Sokołowski w dowód uznania dodatkowo wręczył redakcji „Szkolniaka” ufundowaną przez siebie nagrodę.

„Szkolniaka” czytają nie tylko uczniowie Szkoły Podstawowej w Budzyniu. Gazetka ma wielu czytelników w środowisku lokalnym. Do grona stałych czytelników należą: Wójt Gminy Budzyń oraz inni członkowie władz samorządowych, emerytowani nauczyciele, czerpiący za pośrednictwem gazetki informacje o bieżącej działalności szkoły, w której niegdyś pracowali, a także wielu rodziców. Stałym czytelnikiem „Szkolniaka” jest również mieszkający w Poznaniu ks. prof. Jan Kanty Pytel, światowej sławy biblista, a „budzyniak” z urodzenia.

W chwili obecnej redakcję tworzy jedenaścioro uczniów z klas V. Nowym opiekunem redakcji jest nauczycielka języka polskiego pani Grażyna Dudziak. Redagowaniem „Szkolniaka” zajmowało się przez okres jego istnienia w sumie ponad stu uczniów. Pod koniec czerwca 2015 roku ukazał się już 152 numer naszej szkolnej gazetki. 

Redakcja gazetki „Szkolniak” w roku szkolnym 2016/2017

1. Monika Czerwińska VI b

2. Julia Kalkowska VI b

3. Maciej Kędzierski V b

4. Emilia Krion VI b

5. Sara Krion VI b

6. Dawid Niedbalski VI b

7. Natalia Tronina VI b

8. Aleksandra Słowińska VI b

 Opiekun redakcji: Grażyna Dudziak

 

 

Redakcja gazetki „Szkolniak” w roku szkolnym 2015/2016

 

 

1. Monika Czerwińska V b

2. Sandra Grodzka V a

3. Julia Kalkowska V b

4. Emilia Krion V b

5. Sara Krion V b

6. Dawid Niedbalski V b

7. Mateusz Przybyszewski V a

8. Aleksandra Słowińska V b

9. Jagoda Wierzbińska V b

10. Adam Wróblewski V b

 Opiekun redakcji: Grażyna Dudziak