Ministerwsto Edukacji i Nauki

Poznaj Polskę

Jak wszyscy wiedzą, wycieczki szkolne stanowią bardzo atrakcyjną formę oddziaływań dydaktycznych, ponieważ uczniowie w sposób bezpośredni poznają własny kraj, jego środowisko geograficzne, historyczne, kulturowe i gospodarcze.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu wrócili z 2-dniowej wycieczki w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki – Poznaj Polskę. Wycieczka realizowała dwa obszary edukacyjne: kultura i dziedzictwo narodowe oraz największe osiągnięcia polskiej nauki.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Twierdzę w Srebrnej Górze - największą twierdzę górską w Europie. Sprzęt wojskowy, który znajduje się na dziedzińcu, był atrakcją szczególnie dla chłopców. Zwiedzanie w formie zabawnego spaceru z przewodnikiem przebranym w mundur z okresu napoleońskiego odbyło się na zasadzie luźnej musztry. Następnie udano się przez pomieszczenia twierdzy, m.in. przez kuchnię, do najgłębszej w kompleksie srebrnogórskim studni (84 metry głębokości) i dalej na koronę fortu, skąd zobaczono Fort Donjon leżący po drugiej stronie przełęczy. W okresie II wojny światowej znajdował się tam karny obóz jeniecki. Przewodnik prowadzący wycieczkę na zakończenie oddał strzał z broni załadowanej prochem czarnym. Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem udali się na wędrówkę śladami kolejki zębatej od Żdanowa do Srebrnej Góry. Był to najciekawszy, najbardziej malowniczy i najtrudniejszy do wybudowania odcinek kolejki. Trzeba było wybudować tam dwa potężne wiadukty i przekopać skalne wąwozy, które zrobiły na uczniach ogromne wrażenie.

Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie Wrocławia, które rozpoczęto od Hali Stulecia, uznawanej za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem udali się nad Odrę i Stare Miasto, którego sercem jest tętniący życiem rynek z bogato zdobionym ratuszem. Dla uczniów zainteresowanych hydrosferą najciekawsza była wizyta w Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie. Ośrodek łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie.

Zwiedzano również Trzebnicę leżącą na trasie Wrocław – Budzyń. Pocysterski Klasztor Sióstr Boromeuszek należący do największych budynków klasztornych w Europie Środkowej, muzeum klasztorne oraz bazylika, w której znajduje się grób świętej Jadwigi to największe atrakcje turystyczne Trzebnicy, które dzięki przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki odwiedzili nasi uczniowie.

Poznaj PolskęZdjęcia w galerii