W piątek 18 marca w naszej szkole odbyło się „XVIII spotkanie z ciekawym człowiekiem”. Cykl ten został zainagurowany w roku 2001, a do jego organizacji powrócono po dłuższej przerwie, spowodowanej m.in. zdalnym nauczaniem. Tym razem gościem Szkoły był profesor Andrzej Olejko, historyk wojskowości, na co dzień mieszkający i pracujący w Małopolsce. Profesor Olejko jest również jednym z najlepszych w Polsce specjalistów od prowadzenia inscenizacji historycznych, i to on właśnie był narratorem imprezy „Bitwa o Budzyń 2020”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17 w lutym 2020 roku.

Profesor Andrzej Olejko specjalizuje się w tematyce lotniczej, a jego dwa wykłady nosiły tytuł „Wielkopolskie skrzydła na Kresach” i dotyczyły udziału pilotów z Wielkopolski w walkach w odzyskanie niepodległości, toczących się w latach 1918 – 1920. Udział Wielkopolan w tych działaniach to temat nadal mało znany i często marginalizowany. A tymczasem Armia Wielkopolska była najlepiej wyszkoloną, uzbrojoną i przygotowaną częścią wojsk polskich walczących na froncie wschodnim przeciwko bolszewikom. Samoloty zdobyte zaś przez powstańców wielkopolskich na lotnisku Ławica 6 stycznia 1919 r. (około 200 szt.!) były podstawą formowania całego polskiego lotnictwa.

Profesor Olejko najpierw spotkał się z uczniami klas VI-VI, a potem z klasami VII-VIII. Co ciekawe, oba jego wykłady, mimo, że dotyczyły tej samej tematyki, były zupełnie inne w przekazie słownym, dostosowane do możliwości i wiedzy słuchaczy. Przede wszystkim, wzbudziły żywe zainteresowanie uczniów tematyką początków polskiego lotnictwa. Profesor w swoich wystąpieniach podkreślał zderzenie dwóch światów: przepojonego niemieckim „ordnung” świata wielkopolskich żołnierzy i zupełnie im obcego świata kresowych Polaków.

XVIII spotkanie z ciekawym człowiekiem
Zdjęcia w galerii