Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny skorzystali z projektu edukacyjnego „Poznaj Polskę”. Przedsięwzięcie to ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie uczniom poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Tym razem na dwudniową wycieczkę do Warszawy wybrali się chętni uczniowie klas VII.

Pierwszego dnia nasza przygoda rozpoczęła się od zwiedzenia Stadionu Narodowego. Dokładne obejrzenie wnętrz stadionu dostarczyło uczestnikom ogromnych emocji. Następnym punktem programu był przyjemny spacer po Starym Mieście, Krakowskim Przedmieściu i jego okolicach oraz przejazd Traktem Królewskim. Uczniowie mogli zobaczyć m.in.: Zamek Królewski, Starówkę, pomniki: Małego Powstańca, Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika, Jana Kilińskiego, Józefa Piłsudskiego czy zmianę warty przy grobie Nieznanego Żołnierza. Ponadto wszyscy mieli okazję obejrzenia z zewnątrz Pałacu Prezydenckiego, gmachu Sejmu i Senatu, Uniwersytetu Warszawskiego oraz wielu innych ważnych miejsc stolicy. Ostatnim odwiedzonym tego dnia obiektem było Centrum Nauki Kopernik, gdzie można było swobodnie eksperymentować, zgodnie z założeniem: „Obserwuj. Eksperymentuj. Konstruuj. Obudź swoją ciekawość”. Na zakończenie intensywnego dnia byliśmy uczestnikami niezwykłego pokazu astronomicznego w Planetarium.

Kolejny dzień wycieczki to odwiedzenie pięknego pałacu w Wilanowie i spacer po jego ogrodach w majowej scenerii, a następnie – przechadzka po Łazienkach Królewskich, w których zobaczyliśmy: Pałac na Wyspie, amfiteatr, Starą Pomarańczarnię oraz pomnik Fryderyka Chopina. Ciekawym obiektem pozwalającym pogłębić wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych było Muzeum Geologiczne. Popołudnie przeznaczyliśmy na zwiedzenie miejsc związanych z tematyką II wojny światowej. Najpierw zatrzymaliśmy się przy autentycznym fragmencie muru getta przy ulicy Złotej, następnie opiekunowie wraz z panią przewodnik przygotowali dla uczestników niespodziewaną atrakcję - spotkanie z bohaterami omawianej na lekcjach języka polskiego lektury „Kamienie na szaniec”. Młodzież mogła odwiedzić autentyczne groby znanych bohaterów: Rudego, Alka i Zośki! Ostatni punkt programu to nie lada gratka dla miłośników historii II wojny światowej (a byli tacy wśród naszych uczestników). Mieliśmy okazję zwiedzić słynne Muzeum Powstania Warszawskiego, którego eksponaty i wystawy pozwoliły nam przenieść się w mroczne czasy okupacji.

Mamy nadzieję, że dzięki wycieczce nauka nabrała bardziej realistycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii czy eksperymentowanie w centrach nauki z pewnością stworzyło uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Opiekunowie wycieczki

Wycieczka do Warszawy
Zdjęcia w galerii