Budowanie relacji, stymulowanie mózgu, wzbudzenie kreatywności oraz wzbogacenie słownictwa – to tylko niektóre z korzyści głośnego czytania. Czynność ta jest na tyle ważna, że od osiemnastu lat - 29 września w całej Polsce obchodzimy jej święto.

Wydarzenia z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiono osiemnaście lat temu z inicjatywy Polskiej Izby Książek. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska, a właśnie najmłodszym dedykowany jest ten dzień.
Z okazji święta, dzieci są wprowadzane w zaczarowany świat książek przez dorosłych – znanych aktorów, dziennikarzy czy mundurowych. Wydarzenia odbywają się w bibliotekach, instytucjach kultury i szkołach w całej Polsce.

Zalety czytania na głos:

Nadrzędnym celem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo.

Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom podkreśla, że czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne dzieci, wspiera ich rozwój psychiczny, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację i uczy samodzielnego myślenia. Dzięki niemu dorosły buduje silną więź z dzieckiem
a odczytywana historia to nie tylko źródło wiedzy, ale także pretekst do wspólnych rozmów o świecie. I najważniejsze – nawyk czytania wchodzi w krew, ponieważ okazuje się znakomitą rozrywką.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania odbył się także w szkolnej bibliotece Szkoły Podstawowej na Osiedlu Wierzbowym 7, w piątek 27 września 2019 roku. Tego dnia uczniowie klas 2a i 2b odwiedzili szkolną bibliotekę i wysłuchali fragmentów książki Michała Rusinka pt ,, Zaklęcie na W". Fragmenty książki czytały :

pani bibliotekarka Krystyna Kempka, pani wicedyrektor Małgorzata Słowińska, pani Joanna Świergosz , wychowawca klasy 2a oraz pani Wioletta Stefańska wychowawca klasy 2b. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali , jak w czasie wojny wyglądało życie dzieci w ich wieku. Obiecali także samodzielnie dokończyć czytanie tej książki.

Zdjęcia.

71013034 429661577901389 4728566814584340480 n Kopiowanie