9 grudnia br odbyło się kolejne wyjście w teren grupy badawczej ze szkolnego koła LOP ze Szkoły Podstawowej z Budzynia na kontrole budek lęgowych w Leśnictwie Budzyń. Tym razem były to kontrole „nocne” , czyli już po godz. 17:00, kiedy jest ciemno. Na zajęcia zostali zaproszeni rodzice wraz z dziećmi należącymi do SKLOP.

Obserwacje były prowadzone pod kierunkiem ornitologa Pana Jerzego Dąbrowskiego. Pierwsza tej zimy nocna kontrola linii budek lęgowych rozwieszonych w lasach na północ od Budzynia. Jest to linia założona w grudniu 2014 r. Na 41 budek lęgowych skontrolowano 39, ponieważ dwie zostały prawdopodobnie wycięte w czasie prac leśnych razem z drzewami . Ptaki nocowały w 7 z 39 budek, tj. 17,9% .
Pełna lista z łapania:
- bogatka (Parus major) - 3 + 1 retrap,
- modraszka (Cyanistes caeruleus) - 1 + 2 retrapy.

Jednym z retrapów była modraszka zaobrączkowana tutaj w lutym 2015 jako dorosła samica nocująca w budce. Dwa pozostałe retrapy, to ptaki zaobrączkowane tutaj jako pisklęta w maju br. W dwóch budkach były gniazda szerszeni całkowicie wypełniające wnętrze. Na 4 budkach pracowały dzięcioły w tym w 1 przypadku rozkuły otwór do rozmiarów umożliwiających im wejście do budki. W 5 budkach były wyraźne ślady drapieżnictwa na nocujących ptakach. W lutym 2015 r. ptaki nocowały w 22 budkach, tj. 53,7%. W porównaniu z tamtą kontrolą obecny wynik jest bardzo zły.
W ciemnym lesie też obcowanie z przyrodą może być interesujące. Wyostrzają się inne zmysły niż wzrok. W ciemności zwabił uczniów w zarośla trzepot skrzydeł i okazało się ,że za drzewem siedział myszołów (przedstawiony na zdjęciu).
Na stronie internetowej prowadzonej przez pana Dąbrowskiego są informacje o innych liniach budek lęgowych. http://www.ptaki-rogozno.eu/ -informacje o naszych budkach są w zakładce „bieżące obrączkowania”.
Serdeczne podziękowania składamy Panu Jerzemu Dąbrowskiemu za poprowadzenie interesujących zajęć.
Uczestnicy wyprawy w raz opiekunem koła Elżbietą Kalkowską

Zdjęcia.

 

1