W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez pieniędzy. Regulujemy nimi płatności, kupujemy żywność, opłacamy usługi. Czy tak było w przeszłości?

    Na to pytanie szukali odpowiedzi uczniowie klasy Vb oraz IVd, którzy 22 września pod opieką pań: E. Kurkowiak-Pauszek, H. Danielewicz i B. Adamskej odwiedzili łużycką osadę w Biskupinie. Odbywał się tam XXIV Festyn Archeologiczny zatytułowany Archeomarket. Od wymiany po stragany. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

   Mogliśmy poznać rozwój handlu od epoki kamienia po wczesne średniowiecze, a więc przez długie tysiąclecia, kiedy Europa była zamieszkana przez różnorodne ludy. Zaprezentowano wymianę „towaru za towar”, dowiedzieliśmy się o tym, gdzie i kiedy pojawiły się pierwsze monety oraz jak przebiegały szlaki handlowe.

   Zamieszkiwana przez rolników i rzemieślników wioska wczesnopiastowska stała się miejscem wymiany płodów rolnych i rękodzieła. Kowale wykuwali żelazne narzędzia, a snycerze produkowali drewniane łyżki i misy. Prezentowano stroje i tkaniny oraz naturalne barwniki, które w tym okresie sprowadzane były z odległych krain.

  Ze szczególną uwagą oglądaliśmy targ niewolników. Spotkaliśmy na nim kupców pochodzących z odległych krain, którzy handlowali luksusowymi towarami oraz ludźmi. Zanim jednak wystawili swe towary, odbyła się walka, w trakcie której wojownicy pomagali im w pojmaniu niewolników.Inna inscenizacja prezentowała wyprawę rzymskiego urzędnika po bursztyn.

  Festyn jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych w Europie Środkowej, a jego hasłem przewodnim jest zdanie: „Weź zabytek do ręki, stwórz jego kopię i poczuj historię”. Pełni niezapomnianych wrażeń i pozytywnej energii wróciliśmy do Budzynia gotowi do nauki w nowym roku szkolnym.

                                  Elżbieta Kurkowiak-Pauszek

Zdjęcia.

IMG 20180922 113632 Kopiowanie