Nasza szkoła przystąpiła do konkursu wojewódzkiego i wygrała w dwóch kategoriach. Dzięki temu powstał edukacyjny projekt o nazwie „Z ekologią i kulturą na co dzień", którego realizacja była dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, przy wsparciu budżetowym Gminy Budzyń. Celem projektu było wyposażenie szkoły w pomoce i materiały do realizacji tematyki przyrodniczej i ekologicznej. Na osiedlu Wierzbowym animatorem nowej pracowni dla klas 1-3 była Joanna Wróblewska. Powstała od podstaw nowa sala, do której zakupiono meble, wyposażenie, mapy, globusy, plansze, makiety, gry, przyrządy do obserwacji terenowych i wiele innych pomocy dydaktycznych. Jest to miejsce, gdzie uczniowie będą mogli wzbogacać swoje wiadomości i rozwijać zainteresowania. W uroczystym otwarciu pracowni udział wzięli: wójt Marcin Sokołowski, Dyrektor Dariusz Dudziak, wicedyrektor Małgorzata Słowińska, proboszcz Marek Piosik, gminny inspektor ochrony środowiska Paulina Błażejczyk, woźny Jacek Ślęzak, jak również członkowie kółka przyrodniczego z opiekunem Joanną Wróblewską. Uczniowie prezentowali zakupione pomoce i pokazywali ich zastosowanie. W pracach przy tworzeniu pracowni swój wkład mieli także: Justyna Barczak, Jacek Ślęzak, Witold Kukla, Mirosław Przybyszewski, Małgorzata Śleboda i Maciej Adamczyk.

Drugą częścią projektu była organizacja zajęć, akcji, konkursów –mających zwracać uwagę na problemy współczesnego świata i rozwijać zainteresowania przyrodą ojczystą, jednocześnie zachęcając do ekologicznych działań. Zamysłem było ukształtowanie w świadomości dzieci przekonania, iż Ziemia jest naszym wspólnym domem i każdy musi dbać o planetę. Człowiek w XXI wieku jest zobowiązany do życzliwości wobec świata przyrody, szacunku wobec natury i odpowiedzialności za swoje codzienne decyzje. Od września do grudnia najmłodsi uczniowie mieli wiele okazji, by uczestniczyć w akcjach ekologicznych. Warto wspomnieć o proteście klimatycznym, który miał zasięg gminny. Duża grupa uczniów z całymi rodzinami brała także udział w akcji „sprzątanie świata”. Z pomocą rodziców powstały woreczki z firan, które mają zastąpić jednorazowe torebki plastikowe. Trzecioklasiści z kółka przyrodniczego zasadzili przed szkołą drzewka z okazji Dnia Drzewa, zainicjowali również kilka kampanii dotyczących konieczności ograniczenia w życiu codziennym plastiku. Powstały spoty reklamowe, które są dostępne na FB na stronie „edukacja wczesnoszkolna Budzyń”. Na korytarzach szkolnych stanęły kosze do segregacji odpadów, by zachęcić uczniów do umiejętnego rozdzielania śmieci. Ze środków na realizacje projektu zakupione zostały torby z materiału oraz specjalne pisaki i kredki. Uczniowie mieli za zadanie namalować obrazki i zamieścić na torbach hasła mówiące o mądrym, odpowiedzialnym podejściu do zasobów Ziemi. Powstały piękne, kolorowe, pomysłowe torby. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się na apelu mikołajkowym. Obecni na apelu goście, dyrekcja, nauczyciele i brać uczniowska oklaskiwali zwycięskie prace swoich kolegów. Pan Wójt i pan Dyrektor otrzymali w prezencie torby z barwnym obrazkiem, wykonanym przez zdobywczynie nagrody specjalnej – Dianę i Jagodę z III C. Pozostali gości otrzymali w prezencie wspomniane już woreczki uszyte z firanek. Oto lista nagrodzonych i wyróżnionych osób, które otrzymały cenne nagrody:

1. MIEJSCE: Jagoda i Diana Wojczyńskie kl. 3C, Jan Małofiej kl. 3C, Konrad Zawadzki kl. 3C

2 . MIEJSCE: Zofia Meller kl. 3B, Michał Szynkiewicz kl. 3A, Klaudia Chojnacka kl. 3C

3. MIEJSCE: Julia Hołubowska kl. 1C, Kacper Krzykawski kl. 1B, Ola Koszna kl. 1A, Krystyna Maślankowska kl. 3A

WYRÓŻNIENIA: Maja Nowak 2B, Kajetan Krzykawski 1B, Filip Gniła 3A, Szymon Rogula 2A, Andżelika Poloczek 3C, Zofia Jaskulska 1A, Maja Wojczyńska 1A, Kacper Woźniak 1A.

Projekt został podsumowany i zakończony. Jednak to dopiero początek naszej EKOprzygody. Bogatsi o doświadczenia i wiedzę mamy teraz możliwość pokazać w codziennym życiu, jak stosujemy poznane zasady. Liczę na mądre i kulturalne zachowanie wobec Matki Ziemi J

Aśka Wróblewska

Zdjęcia 1.

Zdjęcia 2 .

na główną stronę Kopiowanie