Ministerwsto Edukacji i Nauki Poznaj Polskę

W październiku uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej w Budzyniu uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” do Trójmiasta. Program wycieczki był następujący:

17.10.2022 - pierwszy dzień wycieczki, spotkanie z przewodnikiem i przejazd na Pole Bitwy na Westerplatte - półwysep (wcześniej wyspa) w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej, symbol wybuchu II wojny. Następnie przejazd do Gdańska i spacer po mieście w zasięgu obwarowań XVII. Uczniowie zobaczyli między innymi: Dwór Artusa, będący dawnym domem mieszczańskim, XIII-wieczną, zwieńczoną rzeźbami Złotą Bramę, XVII-wieczna fontannę Neptuna, złotą uliczkę usianą sklepami z wyrobami bursztynowymi i pamiątkami oraz Kościół Mariacki (największy ceglany kościół Europy). Po zwiedzaniu uczniowie zjedli obiad w Gdańsku.

18.10.2022 - Uczniowie po śniadaniu udali się do Gdyni do Centrum Nauki EXPERYMENT - wystawa i zabawa w detektywów. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzano Dar Pomorza - Trójmasztowy żaglowiec, który do lat 80 służył Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa. Po obiedzie wycieczka udała się na spacer po Gdyni i zapoznała się z historycznym układem urbanistycznym miasta (Gdyński modernizm to unikat na skalę światową). Zachód słońca podziwiano ze szczytu Kamiennej Góry, z której roztacza się przepiękna panorama Gdyni - zarówno na morze jak i na miasto. Drogę na Kamienną Górę pokonaliśmy schodami oraz darmową kolejką.

19.10.2022 - Po śniadaniu wycieczka przejechała do dzielnicy Gdańsk - Oliwa gdzie spotkała się z przewodnikiem. Uczniowie zwiedzali zespół pocystersko-katedralny oraz uczestniczyli w koncercie organowym. Następnie był Sopot i spacer słynnym "Monciakiem", krzywy dom oraz molo. Po obiedzie nastąpił przejazd do Budzynia i zakończenie wycieczki.

Wycieczka do Trójmiasta a tym samym wyjście poza mury szkoły przyczyniła się do tego, że nauka nabrała praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, poznawaniu geografii i przyrody zwiedzanego terenu oraz eksperymentowanie w centrum nauki stworzyło uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Wycieczka do Torunia

Zdjęcia w galerii