Od 20 do 24 lutego 2023r., w klasach 1-3, realizowano projekt „KOLOROWY TYDZIEŃ, CZYLI WARZYWNO- OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY”.
Głównym jego celem było dostarczenie uczniom szerokiej wiedzy nt. wartości owoców i warzyw w żywieniu każdego człowieka. Akcja wzbudziła duże zainteresowanie, gdyż sam pomysł i forma przeprowadzenia były bardzo ciekawe.
Od poniedziałku na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki edukacyjne o zdrowym odżywianiu, a drzwi sal lekcyjnych ozdobiły warzywno - owocowe kompozycje. Najważniejszym i zarazem najbardziej kolorowym dniem była środa. Tego dnia każda z klas ubrała się we wcześniej wylosowany kolor, symbolizujący konkretną grupę warzyw i owoców. Odbyło się również wspólne spotkanie, podczas którego uczniowie gimnastykowali nie tylko umysł, ale także ciało przy skocznych rytmach piosenek. W ciągu całego tygodnia dzieci wykonywały różne zadania: układały rymowanki, tworzyły plakaty, oglądały filmiki i prezentacje. Miały też okazję posmakować nie tylko surowych warzyw i owoców, ale także ich przetworów, np. soków, dżemów, marynat, kiszonek. Najbardziej smakowały wszystkim przygotowane z pomocą rodziców przepyszne wypieki - ciasta i babeczki.
Podczas tygodnia zdrowia uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest stosowanie zasad prawidłowego odżywiania i zrozumieli, że warzywa i owoce są podstawą codziennej zdrowej diety.