O tym, jak ważną rolę dla nas wszystkich spełniają lasy i drzewa, uczymy się od pierwszych dni pobytu w szkole. Wiemy, że zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i są domem dla roślin i zwierząt. Z taką świadomością uczniowie klas VI naszej szkoły wraz z wychowawcami: Anną Czerwińska, Iloną John i w zastępstwie Mateuszem Nowakowskim oraz nauczycielkami biologii Karoliną Małofiej i Elżbietą Kalkowską 12,13,14 kwietnia 2023 r. wzięli udział w akcji sadzenia lasu. Akcja zainicjowana została przez leśniczego Witolda Simińskiego z Leśnictwa Drążki.

Po dotarciu na leśną polanę i krótkim instruktażu stanowiskowym, uczniowie zostali dobrani w pary, wyposażeni w szpadle, kostury, sadzonki drzew i ruszyli do pracy. Uczniowie sadzili sosny i świerki. Praca nie była łatwa, ponieważ było dużo korzeni i kamieni ale uczniowie szybko obsadzili przeznaczoną dla nich powierzchnię a następnie sprzątali las.

Na zakończenie pożytecznej pracy młodzież zjadła drugie śniadanie. Za pyszne bułki i ciepłą herbatę odpowiedzialna była pani Edyta Radwańska. Burmistrz Budzynia Marcin Sokołowski wizytując miejsce sadzenia lasu pochwalił uczniów za sumienność i pracowitość. Stwierdził, że zasadzenie tych drzewek to wielki ukłon w stronę przyrody.

Pan Witold Simiński ma nadzieję, że ten kawałek lasu zasadzony przez uczniów naszej szkoły będzie się rozwijał i pięknie rósł, a młodzież po kilku latach powróci w to miejsce i będzie z satysfakcją i dumą wspominać sadzenie lasu.

Akcja ta dała uczniom możliwość integracji z przyrodą, docenienia ciężkiej pracy leśników i zapoznania się ze znaczeniem lasu dla współczesnego człowieka. Mamy nadzieję, że działania te zainspirują dzieci do dbania o najbliższe otoczenie i uwrażliwią na rolę drzew w środowisku.

Akcja sadzenia lasu

Zdjęcia w galerii