Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia powołanie pierwszej, polskiej ustawy regulującej ustrój Rzeczypospolitej - Konstytucji 3 maja, która została ustanowiona w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa.

W Budzyniu uroczystości obchodów tego święta rozpoczęły się o godzinie 11.00 mszą świętą w Kościele Parafialnym. Mszę celebrował ksiądz proboszcz Marek Piosik. Po mszy wszyscy uczestnicy, wraz z pocztami sztandarowymi oraz delegacjami instytucji, organizacji, stowarzyszeń, przedstawicielami lokalnego samorządu, oświaty i kultury przeszli pod pomnik, gdzie odbyła się część oficjalna. Wśród uczestników nie zabrakło uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Budzyniu, którzy złożyli wiązankę pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. Ważnym momentem poprzedzającym złożenie kwiatów była uroczysta zmiana warty dokonana przez członków SRH Erhardt M 17.

 

5ccc7ebe7566a osize933x0q70h52fb20 Kopiowanie

5ccc7f2974498 osize933x0q70hb4286e Kopiowanie

5ccc7f849273d osize933x0q70hfc6cee Kopiowanie

5ccc7f99b2316 osize933x0q70hf1d135 Kopiowanie

5ccc80012f2fe osize933x0q70h4f3b12 Kopiowanie

5ccc80438c8f7 osize933x0q70h4fe1bb Kopiowanie

Kwiecień to Miesiąc Pamięci Narodowej. W tym roku szczególny, bo wciąż trwają obchody stulecia odzyskania niepodległości i stulecia Powstania Wielkopolskiego.
W niedzielę 28 kwietnia na poznańskich cmentarzach na Junikowie i Jeżycach odbyła się uroczystość „Chwała zwycięzcom” będąca hołdem dla powstańców wielkopolskich szczególnie zasłużonym w walkach o wyzwolenie Budzynia. Antoni i Wiktor Skotarczakowie dowodzili oddziałem powstańców z Rogoźna, który 5 stycznia 1919 roku wyzwolił Budzyń, zaś Leon Napiecek na czele grupy 16 ochotników zdobył 7 lutego koło wzgórza Okręglik niemiecki samochód pancerny "Ehrhardt M17". W uroczystości udział wzięły
poczty sztandarowe i delegacja naszej Szkoły oraz niektórzy nauczyciele.

Podczas uroczystości przypomniano zasługi powstańców, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W uroczystości przy grobie Leona Napiecka udział wzięła wnuczka powstańca Barbara Korzeniewska, która podzieliła się z zebranymi garścią wspomnień o swoim dziadku. Był to moment, który dostarczył wszystkim sporo wzruszeń. Jak mawiał Józef Piłsudski: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

Zdjęcia.

IMG 20190428 112637 Kopiowanie

 

 

7 lutego 1919 roku powstańcy wielkopolscy zdobyli koło Okreglika niemiecki samochód pancerny i odparli atak na Budzyń. 10 lutego 2019 roku odbyła się rekonstrukcja historyczna tego wspaniałego zwycięstwa. Wzięli w niej udział członkowie naszej społeczności:

- p. Dariusz Dudziak - leutnant Joachim graf von Schwerin-Janow

- p. Wiesława Ajchsztet, p. Justyna Barczak, p. Anna Czerwińska, p.  Elżbieta Kalkowska, p. Małgorzata Słowińska - sanitariuszki

- Dominik Ciesielski 7c, Dawid Niedbalski 8b - powstańcy z oddziału L. Napiecka.

W roli powstańców wcielili się również niedawni absolwenci szkoły: Piotr Galon, Dominik Romanowski, Daniel Sulicki.

Symbolicznym chwilą całej uroczystości był moment, gdy zarówno powstańcy jak i żołnierze w mundurach niemieckich (wśród nich rekonstruktorzy przybyli z Niemiec) w postawie „prezentuj broń” wysłuchali śpiewanej przez publiczność „Roty”. Ta scena była pięknym świadectwem polsko – niemieckiego pojednania. Trzy dni wcześniej przedstawiciele budzyńskiej społeczności oddali hołd poległym żołnierzom z załogi samochodu pancernego. Żołnierze ci są pochowani na dawnym cmentarzu ewangelickim na Olszynkach. Rekonstrukcja historyczna, która odbyła się 10 lutego pięknie wpisuje się w motto naszej Szkoły „Tworząc przyszłość, pamiętamy o przeszłości”. Pamiętamy o trudnych czasach walk niemiecko – polskich, ale jednocześnie wspólnie bawiąc się w odtwarzanie przeszłości tworzymy podstawy rzeczywistego pojednania pomiędzy Polakami a Niemcami.